Noční kuřák pod pouliční lampou
+ 2

Noční kuřák pod pouliční lampou Kotík Jan - Připsáno

POPIS: Olej na plátně, rozměr 86 x 39,5 cm, obraz byl v minulosti odborně restaurován
O AUTOROVI: Malíř, průmyslový výtvarník, grafik a pedagog. Narodil se 4.1. 1916 v Turnově a zemřel 23.3. 2002 v Berlíně. Syn Pravoslava Kotíka. Od roku 1969 žil v Berlíně. Člen Skupiny... zobrazit více >
O AUTOROVI: Malíř, průmyslový výtvarník, grafik a pedagog. Narodil se 4.1. 1916 v Turnově a zemřel 23.3. 2002 v Berlíně. Syn Pravoslava Kotíka. Od roku 1969 žil v Berlíně. Člen Skupiny 42, Umělecké besedy a SČUG Hollar. Roku 1974 dokonce založil skupinu Systhema. Po vzoru svého otce se stal malířem už v chlapeckých letech. V roce 1935 se stal žákem profesora Bendy na pražské uměleckoprůmyslové škole. V roce 1941 absolvoval a od svého profesora si odnesl znalost exaktní kresby. Jeho malířský start byl úměrný době počátku Protektorátu, kdy k němu došlo. V roce 1957 se mu podařilo uskutečnit samostatnou výstavu u Topičů, která jako jedna z prvních upozornila na to, že žije několik lidí, pro než je moderní umění nejen jedinou existencí bez kompromisů, ale také ne přerušenou kontinuitou. Patřil k významným představitelům českého výtvarného umění 20. století. Poprvé své dílo představil na sklonku třicátých let u E. F. Buriana a když nemohl v padesátých letech vystavovat, věnoval se designu – jako tvůrce i teoretik. Malovat ale nepřestal a jeho obrazy v duchu expresívní abstrakce získaly značný ohlas i na mezinárodní scéně. Uznání se dočkal také v Německu, kam v sedmdesátých letech emigroval. Domů do Čech se však pořád vracel.
Vyvolávací cena: 6 500 Kč
Aktuální cena: 6 500 Kč

11. 11. 2024 21:38:00
Číslo položky:21165
Žádné příhozy