Muž z profilu Gudden Rudolf

POPIS: Olej na plátně, rozměry: 91 x 75 cm, značeno monogramem R.G. nerámováno
O AUTOROVI: GUDDEN, Rudolf(1863 Werneck – 1935 München)   Německý malíř, studoval na akademiích v Mnichově a Karlsruhe, od roku 1888 ve Frankfurtu, jeden ze zakládajících... zobrazit více >
O AUTOROVI: GUDDEN, Rudolf(1863 Werneck – 1935 München)   Německý malíř, studoval na akademiích v Mnichově a Karlsruhe, od roku 1888 ve Frankfurtu, jeden ze zakládajících členů Kronberského uměleckého spolku. Literatura: Thieme/Becker.  Rudolf Gudden byl synem lékaře a psychiatra Dr. Bernharda Guddena, který zemřel
s bavorským králem Ludvíkem II. - Karl von Piloty rozpoznal talent Rudolfa Guddena a podporoval jeho akademická studia
- studoval v letech 1882-1885 na Akademii v Mnichově u Raaba a Loefftze a na Akademii v Karlsruhe
- od roku 1888
pobýval ve Frankfurtu nad Mohanem- podnikl řadu studijních cest, které ovlivnily motivy: Německo (Vogézy), Holandsko, Itálie, Španělsko, Maroko
- začínal s holandskými interiéry a výjevy z lidového života, v nichž se deklaruje jeho preference světelných problémů / světlo bude pro jeho malbu
vždy rozhodující / na tomto vytvářel jižanské motivy
- později dospěl k silné malbě v plenéru, ale bez rozpouštění formy světlem jako impresionismus > světlem jako silou
- jeho dílo zahrnuje i četné portréty
- představoval nekonvenční a svobodné pojetí umění, které bylo v rozporu s převážně převládajícím akademickým stylem jeho doby, > průkopníkem modernismu
- Od roku 1889 vystavoval Gudden své obrazy ve Skleněném paláci v Mnichově, pravidelně ve Frankfurtu a v dalších bývalých západoněmeckých uměleckých městech a od roku 1897 také opakovaně v Paříži
- Výstavy: Berlín 1888 a 1889 / Vídeň 1894 / Drážďany 1901, 1904 a 1912 / Wiesbaden 1909 / Darmstadt 1910 / Bonn a Řím 1911 / Brémy 1912 / Kolín nad Rýnem, Düsseldorf a Mannheim 1913
- v roce 1913 uspořádal Kunstsalon Schames ve Frankfurtu společnou výstavu u příležitosti jeho 50. narozenin
- další výstavy: Stuttgart 1914 / Frankfurt 1926
- mnohá z jeho děl byla za války spálena spolu s Mnichovským skleněným palácem

Vyvolávací cena: 1 800 Kč
Aktuální cena: 1 800 Kč

12. 11. 2024 22:18:00
Číslo položky:20418
Žádné příhozy