Od kolébky ke krematoriu
Od kolébky ke krematoriu
Od kolébky ke krematoriu
Od kolébky ke krematoriu
Od kolébky ke krematoriu
Od kolébky ke krematoriu
Od kolébky ke krematoriu
Od kolébky ke krematoriu
Od kolébky ke krematoriu
+ 4

Od kolébky ke krematoriu Komárek Vladimír

POPIS: Bibliofilie - autorský tisk, rozměry listů : 29 x 19,5 cm čtyři suché jehly , vše na ručním papíru, signováno tužkou. Sbírka -Vladimír Mikule.
O AUTOROVI: Narodil se 10. 8. 1928 v Hořensku u Semil a zemřel 24. 8. 2002 v Jilemnici. Malíř, grafik, ilustrátor a pedagog. Patřil k předním osobnostem českého výtvarného umění 20.... zobrazit více >
O AUTOROVI: Narodil se 10. 8. 1928 v Hořensku u Semil a zemřel 24. 8. 2002 v Jilemnici. Malíř, grafik, ilustrátor a pedagog. Patřil k předním osobnostem českého výtvarného umění 20. století. Jeho obrazy, grafiky a ilustrace si svou podmanivostí získaly nejen pozornost, ale i srdce mnoha lidí. Totéž platí i o jeho vypravěčském umění, které svým humorem a člověčenstvím dokázalo vždycky vyvolat salvy smíchu a dobrou náladu. Jeho milovaným krajem bylo Semilsko, kde se narodil a prožil podstatnou část svého života. K výtvarnému umění tíhl od raného mládí, studia začal na umělecké sklářské škole v Železném Brodě a v roce 1946 byl přijat na Akademii výtvarných umění. Po dvou letech přestoupil na Vysokou školu umělecko-průmyslovou, kde v roce 1954 absolvoval u profesora Karla Štipla. Už v době studií se intenzivně věnoval vlastní volné tvorbě a aktivně se zapojoval i do skupin a sdružení podobně smýšlejících tvůrců. Například v letech 1965–71 byl členem významného Sdružení českých umělců a grafiků Hollar. Velmi bohatá byla také jeho výstavní činnost, již v roce 1958 uspořádal svoji první samostatnou výstavu v České Lípě. Věnoval se též ilustracím. Za výtvarný doprovod veršů Vladimíra Holana „Strom kůru shazuje„ získal v roce 1981 prestižní ocenění Nejkrásnější kniha roku. S příznivým ohlasem se však setkaly i jeho ilustrace básnické sbírky Jaroslava Seiferta „Deštník z Piccadily“, balady Karla Hynka Máchy „Máj“ i další. Svojí malířskou tvorbou Vladimír Komárek oživil slavnou tradici české imaginace, kterou před ním proslavil například Jan Zrzavý. Zatímco jeho ranější tvorba se vyznačuje značnou expresivnost, pro malby z jeho zralého a zásadního období je charakteristická lyričnost až tklivost a podmanivá poetika. Komárkovým vyjadřovacím prostředkem byly především velmi jemné barvy a neostré kontury, což vnáší do jeho obrazů jedinečnou atmosféru. Neopakovatelná je rovněž jeho grafická tvorba. Především v oblasti drobné grafiky a ex libris patřil k české i evropské špičce. (Wikipedie)
Vyvolávací cena: 1 000 Kč
Aktuální cena: 1 600 Kč
Číslo položky:12178