Paganini Rigel Alojz

POPIS: Kovová plastika - patinované železo, výška : 39 cm, odlito a značeno ČKD Blansko.
O AUTOROVI: Alojz Rigel (* 8. únor 1879 - † 14. února 1940 ) byl slovenský sochař a malíř. Většinu svého života působil v Bratislavě , kde lze dodnes vidět množství z jeho sochařských... zobrazit více >
O AUTOROVI: Alojz Rigel (* 8. únor 1879 - † 14. února 1940 ) byl slovenský sochař a malíř. Většinu svého života působil v Bratislavě , kde lze dodnes vidět množství z jeho sochařských děl. Rigel je považován za předního sochaře na Slovensku v období před První světovou válkou . V sochařské tvorbě se specializoval zejména na portrét . Spolu s Robertem Kühmayerom , Josefem Arpád Murmannom a Alojz Strobl byl Alojz Rigel součástí skupiny slavných umělců, která výraznou měrou ovlivňovala umění a architekturu Bratislavy. Generace sochařů narozená koncem 19. století často vyobrazovala historické a sociální témata. Rigel byl aktivním členem seskupení Pressburger Kunstverein a Bratislavského okrášľovacieho spolku . Jeho socha Alchymista z dvacátých let se pokládá za jeden z jeho nejlepších sochařských výtvorů. Jeho rané vzdělávání absolvoval v bratislavském ateliéru užitého sochaře Adolfa Messmer. Své vlastní práce začal vystavovat v Bratislavě od roku 1899. Studoval na Akademii výtvarných umění ve Vídni (1901 - 1908) pod vedením Jana Bitterlicha a Edmunda ven Hellmera . V roce 1907 byl prohlášen za vítěze autorského epitafu Petra Pazmánya a dostal nabídku 2-letého studijního stipendia v Římě (1908 - 1910). V roce 1911 se Rigel natrvalo usadil v rodné Bratislavě. Jako plodný autor bral množství objednávek různého rozsahu, což mělo za následek i různou kvalitu jeho produkce. Většinu svých děl vytvořil v letech 1897 až 1938. Vytrvale odmítal množství nabídek pracovat jako profesor na univerzitách v Praze a Budapešti . Navzdory vysoké kvalitě některých soch, které vytvořil, nepodařilo se mu na své práci zbohatnout a proto neměl soukromý profesionální ateliér. Alojz Rigel zemřel v chudobě v Bratislavě v roce 1940. Četné sochy přežili na veřejných prostranstvích, zejména v Bratislavě, ale také ve více než 50 obcí a měst na Slovensku, v Rakousku a Maďarsku . Mnohé Rigel sochy a obrazy jsou zachovány v Galerii města Bratislavy, Slovenské národní galerii a v Muzeu města Bratislavy
Vyvolávací cena: 1 000 Kč
Aktuální cena: 47 000 Kč
Číslo položky:10700