Pivoňky v plenéru Boudová Suchardová Anna

POPIS: Olej na plátně, rozměr 67 x 51 cm, nerámováno.Vzácně se vyskytující impresionistická malba významné autorky
O AUTOROVI: Anna Boudová Suchardová (23. října 1870, Nová Paka - 14. května 1940, Praha) byla česká malířka květin, keramička a textilní výtvarnice. Byla dcerou sochaře Antonína Suchardy... zobrazit více >
O AUTOROVI: Anna Boudová Suchardová (23. října 1870, Nová Paka - 14. května 1940, Praha) byla česká malířka květin, keramička a textilní výtvarnice. Byla dcerou sochaře Antonína Suchardy mladšího (1843-1911) a sestrou sochařů Stanislava a Vojtěcha Suchardy. Provdala se za výtvarníka a profesora kreslení na kladenském gymnasiu Aloise Boudu a byla matkou Jaroslava a Cyrila Boudy. Navštěvovala ženský výrobní spolek (Zeichenschule zu Prag), kde se školila v ručních pracích. V letech 1887-1889 studovala na Kreslířské a malířské škole pro dámy při Uměleckoprůmyslové škole a poté (1889-1893) speciální školu pro malování květin u prof. Jakuba Schikanedera. Byla vůbec první ženskou absolventkou této umělecké školy. Stala se členkou Amerického klubu dam. Do roku 1897 vystavovala s Uměleckou besedou, později s SVU Mánes (1896-1900) a také s Krasoumnou jednotou a Jednotou umělců výtvarných. Debutovala jako malířka květin na výstavě Umělecké besedy (1897), ale její tvorba se rozvíjela směrem k secesní umělecko-řemeslné produkci. Obdržela 1. cenu časopisu Volné směry ve vypsané soutěži na dekorativní linku, které se v rámci tohoto umě1eckého periodika vedle sebe zúčastnili umělkyně i umělci.[1] Kolem roku 1900 patřila k nejvýznamnějším tvůrcům užitého umění.[2] Podílela se na výzdobě Zemské banky na Příkopech (1894-1895) a pro Wilsonovo nádraží vytvořila malované dekorativní festony (1908). Na Světové výstavě v Paříži roku 1900 vystavila několik keramických váz s malovaným plastickým dekorem a vytvořila dekorativní výplně na plátně v národní expozici. Je autorkou keramické výzdoby Suchardova domu a chrámu sv. Mikuláše v Nové Pace. Na výstavách KJ a JUV představila akvarelové a olejové malby květin.[3] Navrhovala pohlednice a dekorativní výzdobu časopisů. Ilustrovala Mathioliho herbář (1931) a byla autorkou knihy Květina dekorativní v umění národním.
Vyvolávací cena: 500 Kč
Aktuální cena: 11 000 Kč
Číslo položky:6040