Pohled na chrám sv. Mikuláše
Pohled na chrám sv. Mikuláše
Pohled na chrám sv. Mikuláše
Pohled na chrám sv. Mikuláše
Pohled na chrám sv. Mikuláše
Pohled na chrám sv. Mikuláše
Pohled na chrám sv. Mikuláše
Pohled na chrám sv. Mikuláše
+ 3

Pohled na chrám sv. Mikuláše Slavíček Antonín

POPIS: Olej na lepence, rozměry: 24,8 x 35,3 cm. Přiložen posudek PhDr. Jany Orlíkové. Jméno Jany Orlíkové-Brabcové zůstane trvale spojeno hlavně s nepřehlédnutelnými výsledky její odborné práce, kterou má většina odborné i širší veřejnosti spjaty hlavně s uměním a umělci konce 19. a přelomu 19. a 20. století. Z nich soustředěnou a vytrvalou pozornost věnovala především dílu Mikoláše Alše, Luďka Marolda, Alfonse Muchy, Maxe Švabinského, Antonína Slavíčka, Vojtěcha Preissiga a Františka Kupky.
O AUTOROVI: Antonín Slavíček Narodil se 16. 5. 1870 v Praze a zemřel 1. 2. 1910 tamtéž. V letech 1881–1885 navštěvoval reálné gymnázium ve Spálené. Roku 1887 byl zapsán na AVU v Praze... zobrazit více >
O AUTOROVI: Antonín Slavíček Narodil se 16. 5. 1870 v Praze a zemřel 1. 2. 1910 tamtéž. V letech 1881–1885 navštěvoval reálné gymnázium ve Spálené. Roku 1887 byl zapsán na AVU v Praze do krajinářské speciálky u profesora Julia Mařáka. Studium na akademii několikrát přerušil, patrně pro neshodu s Mařákem. V roce 1888 pravděpodobně z nešťastné lásky odešel do benediktinského kláštera v Rajhradu na Moravě. V letech 1894–1899 s Mařákovým ateliérem jezdil malovat do plenéru do okolí Prahy (Okoř, Hvězda, Liboc) a do Bechyně. Roku 1896 pobýval s rodinou ve Veltrusech, kde intenzivně maloval. V roce 1898 se stal členem SVU Mánes. Dne 8. října 1899 zemřel profesor Julius Mařák a on byl dočasně (na půl roku) pověřen vedením školy, ucházel se o profesuru, ale nebyl přijat. Krajinářská speciálka na pražské Akademii byla zrušena. V letech 1903-1905 bydlel se svou rodinou v Kameničkách u Hlinska. Zde vznikl slavný obraz "U nás v Kameničkách". Snažil se o zachycení rázu a proměn tamní krajiny. Byl mistrem v zachycení světla a stínu. V pozdějších letech se setkal s francouzským impresionismem, ten jej však neovlivnil. V pozdějších pracích je patrné uvolňování stylu. Na konci života (od roku 1905) maloval zákoutí Prahy, která se stala jeho novou inspirací a hlavním tématem jeho pláten.
Vyvolávací cena: 180 000 Kč
Aktuální cena: 300 000 Kč
Číslo položky:11705