Ohře u zahrádek Sýkora Zdeněk

POPIS: Olej na plátně, rozměr 60 x 80 cm, signováno vlevo dole Sýkora 57. Pravost potvrdila Lenka Sýkorová. Padesátá léta autorovy tvorby se nesou ve znamení krajinomalby. Zdeněk Sýkora maluje zejména v okolí Loun. V tomto období prochází jeho krajiny velkou formální proměnou - od realistických přes impresionistické a fauvistické až k tvarově a barevně redukovaným obrazům konce padesátých let, takzvaným Zahradám.
O AUTOROVI: Zdeněk Sýkora (*1920 – †2011 v Lounech) začal v roce 1945 studovat výtvarnou výchovu a deskriptivní geometrii na Vysoké škole architektury a pozemního stavitelství ČVUT,... zobrazit více >
O AUTOROVI: Zdeněk Sýkora (*1920 – †2011 v Lounech) začal v roce 1945 studovat výtvarnou výchovu a deskriptivní geometrii na Vysoké škole architektury a pozemního stavitelství ČVUT, záhy byl obor přesunut na Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy, kde Sýkora od roku 1947 působil jako asistent a v letech 1966–1980 jako docent, od šedesátých let vyučoval výtvarnou výchovu také na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Od ztvárnění krajiny postupně dospěl k abstrakci, kolem roku 1962 namaloval první strukturální obrazy, které jsou tvořeny elementy vloženými do rastru. V roce 1964 vznikly ve spolupráci s matematikem Jaroslavem Blažkem první programované struktury s využitím počítače. Od roku 1973 vyvíjel nový systém založený na náhodnosti, který byl základem liniových obrazů, na jejichž tvorbě se od roku 1985 podílela také jeho manželka Lenka. V roce 1963 se stal členem skupiny Křižovatka. Od 2. poloviny 60. let se začal objevovat na velkých mezinárodních výstavách konstruktivního umění. Jako jeden z mála Čechů se zúčastnil prestižní přehlídky documenta v Kasselu (documenta 4, 1968). Jeho díla jsou zastoupena v řadě světových i českých sbírek, roku 2007 se obraz Linie č. 24 stal součástí stálé expozice Centre Pompidou v Paříži.
Vyvolávací cena: 90 000 Kč
Aktuální cena: 100 000 Kč
Číslo položky:45815