Autor
Fiala Oskar
Přihlásit se
Oskar Fiala* 1860 – † 1918 Malíř a grafik, prošel Mařákovou speciálkou v r. 1897. Maloval obrazy a kresby v okolí Prahy, na Slovácku, v blízkosti řek; zpočátku to jsou chittussovsko-kavánovké rovinaté horizonty, louky a stráně, později kolem roku 1900 pod vlivem secesního dekorativismu více komponuje a vytváří spíše líbivé scenérie. V jeho díle převládá romantismus a citové nazírání na přírodní krásy, smysl pro malebné architektonické motivy zúročil zvláště v nejednou rozměrných akvarelech, kvaších i olejích (pražské náměty jsou častokrát rovnocenné dobovým pracím Šetelíkovým).Okolo roku 1900 je pro jeho tvorbu charakteristická výrazná secesní stylizace. Opakovaně navštívil Slovácko a Valašsko. V roce 1909 maloval na Valašsku společně s přáteli z Jednoty umělců výtvarných s Otou Bubeníčkem a Františkem Cínou Jelínkem. Z této malířské cesty je známá jejich společná fotografie (Český svět, 29. 10. 1909). Vytvořil litografický plakát okresní výstavy na Zbraslavi, J. U. V. mu vydala prémii s reprodukcí: „Vesnický kostelík" a „Cesta na Olšavě". Několik jeho děl zakoupilo c. a k. ministerstvo kultu a vyučování - např. akvarel „Valašský dvůr" (č. kat. 1067 v katalogu Obrazárny SVPU v Praze r. 1912)
Seznam položek
Vyvolávací cena: |
2 800 Kč |
Aktuální cena: |
15 000 Kč |
Číslo položky:19401
Vyvolávací cena: |
1 500 Kč |
Aktuální cena: |
3 000 Kč |
Číslo položky:16616
Vyvolávací cena: |
900 Kč |
Aktuální cena: |
2 500 Kč |
Číslo položky:5351