Autor Tobiasse Théo

Přihlásit se
Théo Tobiasse, nejmladší syn Chaïma (Charlese) Eidesase a Brochy (Berthe) Slonimského z litevského Kaunasu, se narodil v roce 1927 v Jaffě v mandátní Palestině, kde od roku 1925 žili jeho židovští rodiče. Rodina se dostala do materiálních potíží a rozhodla se vrátit do Litvy, v roce 1931 odjela do Paříže, kde jeho otec, typograf, našel práci v ruské tiskárně. Tobiasse projevil rané schopnosti kresby a malby a během návštěvy specializované výstavy v Paříži v roce 1937 byl ohromen Vílí elektřinou od Raoula Dufyho. Po smrti matky (v červnu 1939) rychle vypukla druhá světová válka. Život v Paříži za německé okupace, povinnost nosit žlutou hvězdu a odmítnutí zápisu na Národní uměleckoprůmyslovou školu z rasových důvodů obrátily jeho život vzhůru nohama. [3] Zapsal se do soukromého kurzu komerčního umění na Boulevard Saint-Michel, ale o devět měsíců později musel skončit, když se jeho rodina poté, co v červenci 1942 těsně unikla zátahu na Velodrome d'Hiver, musela dva roky skrývat v bytě v Paříži. Při osvobození Paříže rychle zahájil kariéru jako reklamní grafik u umělecké tiská [5] V roce 1950 získal francouzské občanství a přestěhoval se do Nice v Alpes-Maritimes, kde se věnoval kariéře reklamního grafika. [5] Začínající malíř 1960-1969 Jeho první plátna byla vystavena na Salonu des Peintres du Sud-Est v roce 1960. V roce 1961 získal "cenu za mladou středomořskou malbu" a Armand Drouant mu nabídl první zakázku a v roce 1962 ji vystavil v Galerii du Faubourg Saint-Honoré v Paříži. [3] Théo Tobiasse také získal v roce 1961 Cenu Dorothy-Gouldové. Poté se rozhodl věnovat výhradně výtvarnému umění. Je mu věnována řada výstav po celém světě, v Paříži v galerii Drouant, v Ženevě, Montrealu či Tokiu, dále v Londýně, Curychu, Lauzanne, Los Angeles, Kyjevě a poté první samostatná výstava v New Yorku (1968). Jako samouk studoval na svých cestách techniku velkých mistrů v muzeích. Zejména reliéfy, glazury a barvy Rembrandtovy Židovské nevěsty v amsterdamském Rijksmuseu otevírají nové technické možnosti, které zkoumá ve svých obrazech zpět do své dílny. Figurativní náměty bez vyprávění nebo symboliky (kočka, pták, drak, velociped atd.) jeho prvních obrazů mu umožňují experimentovat s technikami, barvou a texturou olejomalby a kvaše, Le Vélocipède (1959), Le Chat de Vence (1961), L'Oiseau rouge (1964), Ptačí noc (1960). Od roku 1964 Théo Tobiasse rozvíjel osobnější ikonografii, která čerpala z jeho vlastních vzpomínek na dětství v Litvě, putování rodiny hledající azyl a šoa. Vlak, který veze jeho rodinu z Kaunasu do Paříže nebo Židy do táborů, se stává opakujícím se motivem a paměť hlavním tématem jeho tvorby. Bylo to ve filmu 42, vlak z 16. července, olej na plátně (1965). 1970-1983 Návštěva Jeruzaléma v roce 1970 ho přiblížila k jeho židovskému původu. [10] Vytvořil své první vitráže na téma "Židovské svátky" pro Centrum židovské komunity v Nice a monumentální olej na plátně s názvem Que tes tentes sont belles, ô Jacob (1982). Pokračuje v cestování a noří se do kultur, které potkává, jazzu New Orleans, mexických archeologických nalezišť a indiánských totemů. V New Yorku se seznámil s Eliem Wieselem (1982). V době, kdy Josy Eisenberg režíroval pro francouzskou televizi film o Théo Tobiassovi s názvem Řekni mi, koho maluješ, mu byla věnována řada osobních výstav ve Francii i v zahraničí, zejména v galerii Passali v Paříži, Musée de l'Athénée v Ženevě a Nahan Gallery v New Orleans. [11] V roce 1983 byla uspořádána retrospektivní výstava jeho díla v Musée d'art contemporain de Ponchettes. Karborundový lept, litografie, okna, keramika, sochy, to vše je výraz, který zkoumá nejprve nástroje v dílně, kterou postavil ve svém domě na kopcích Nice (1954-1972), poté na nábřeží Rauba Capeu v Nice (1971-1976). V roce 1976 opustil Nice, aby si na svém pozemku v Saint-Paul-de-Vence založil svou hlavní dílnu. Ve spolupráci s Pierrem Chavem, litografem v Saint-Paul-de-Vence, vyvinul Théo Tobiasse techniku výroby litografií od osmnácti do dvaceti barev,

Seznam položek

Nedražilo se
Píseň písní Tobiasse Théo
Vyvolávací cena: 2 500 Kč
Aktuální cena: 2 500 Kč
Nedražilo se
Číslo položky:20248
17. 9. 2024 20:14:00